Tkanina to materiał składający się z krzyżujących się ze sobą w różnych konfiguracjach nitek. Krzyżowania te nazywamy splotami tkanin, a nitki (przędza) w zależności od tego czy są poziomymi – wątkiem oraz pionowymi – osnową. Na maszynie tkackiej nawleka się nitki pionowe, które tworzą osnowę, a następnie w zależności od wybranego splotu maszyna przeplata nitki wątku tworząc tkaninę.

Płótno, czyli splot płócienny.

Splot płócienny jest najbardziej rozpowszechnionym splotem tkackim. Gdy jedna nitka wątku (nitka pozioma) przypada na jedna nitkę osnowy (nitka pionowa) to oznaczamy go symbolem 1/1. Splot płócienny jest splotem prostym, bo ilość nitek wątku wiąże taką samą ilość nitek w osnowie. Ten rodzaj splotu płóciennego najczęściej występuje w pościelach dla dzieci i dorosłych. Większość poszewek i poszew mają splot płócienny prosty 1/1.

Gdy spojrzymy na tkaninę będzie ona wyglądała tak:

Jeżeli 2 nitki wątku w splocie płóciennym będą przypadały na 2 nitki osnowy, to oznaczymy go 2/2.Taki splot zwyczajowo jest nazywany Panama. Powstała tkanina jest bardzo wytrzymała i stosowana do produkcji np. odzieży i ścierek. Poniżej schemat splotu płóciennego 2/2:

Tkaniny płócienne są bardzo rozpowszechnione, bo są trwałe i uniwersalne. 

Jeżeli użyjemy do ich produkcji nitek, czyli przędzy z bawełny to otrzymamy płótno bawełniane, jeżeli składnikiem przędzy będzie poliester to otrzymamy płótno poliestrowe, a jeśli przędza jest lniana, to otrzymamy płótno lniane.

Do produkcji płóciennej pościeli z bawełny można użyć bardzo cienkich i delikatnych nitek, wtedy wyrób również będzie delikatny i przyjemny w dotyku. Jest to ważne przy produkcji pościeli bawełnianej dla dzieci. 

Satyna

Satyna to również rodzaj splotu, czyli sposobu w jaki przeplatają się wzajemnie nitki wątku i osnowy.

Splot satynowy został stworzony, aby tkaniny, np. z bawełny przypominały swoim wyglądem tkaniny jedwabne. Splot satynowy nadaje pościeli delikatności i miękkości w porównaniu do płótna. Dzieje się tak dlatego, że jedna nitka wątku wiąże 4 nitki osnowy i oznaczamy 4/1.

Chcę podkreślić, że każdy inny sposób wiązania wątku z osnową np. 2/1, 3/1 nie jest splotem satynowym i używanie nazwy satyna jest wtedy dużym nadużyciem. Pościel wykonana z takich tkanin nie będzie miała walorów, których oczekujemy od pościeli satynowej.

Podobnie, jak w przypadku tkanin płóciennych, satynę możemy wyprodukować z różnych składnikowo przędz. Zajmę się tymi najbardziej popularnymi surowcami: bawełną i poliestrem.

Splot satynowy powoduje, że tkanina jest bardzo miękka, „przelewająca się”. Swoim chwytem przypomina jedwab. Sprawia wrażenie chłodniejszej niż otoczenie. 

Najbardziej odpowiednim surowcem do produkcji tkanin z przeznaczeniem na komplety pościeli satynowej dla dorosłych jest bawełna i to ta najlepsza, czyli długowłóknista i cienkowłóknista.

Większość bawełn egipskich spełnia te parametry. Pościel satynowa bawełniana daje pełny komfort snu i wypoczynku, a splot satynowy podkreśla wyjątkowość i delikatność wyrobu.

Bawełna zapewnia odpowiednie parametry cieplne i sprawia, że pościel” oddycha”. Pościel bawełniana satynowa zalicza się do klasy PREMIUM.

Możemy spotkać również pościel o splocie satynowym, ale wykonaną z poliestru. Poliester jest tańszym surowcem od bawełny i często pozyskiwany jest z recyklingu.

Większość pościeli o splocie satynowym wykonana z poliestru ma dużo gorsze parametry cieplne i wentylacyjne od tej z bawełny. Jest śliska i nieprzyjemna w dotyku.

Największą i dyskryminującą ich cechą jest mała absorpcja (pochłanianie) wody i pary wodnej, która powoduje, że człowiek śpiąc w takiej pościeli nadmiernie się poci.

Tkanina ze względu na swój skład często się elektryzuje co za tym idzie wiele osób będzie narażone na pewien dyskomfort. Ważną kwestią jest bezpieczeństwo, otóż poliester jest łatwopalny, jak również nie ulega naturalnemu rozkładowi. 

Podsumowanie

- Bawełna jest naturalna.

- Poliester, mikrofibra to wyroby syntetyczne.

- Jeżeli spotykamy się z nazwą: tkanina płócienna, to jeszcze nie oznacza, że jest ona bawełniana i naturalna. Równie dobrze może być zrobiona z poliestru lub wiskozy, ale za pomocą splotu płóciennego.

- Satyna to nazwa splotu, ale tylko tego 4/1. Trzeba sprawdzić skład wyrobu: bawełna czy poliester. 

- Dopiero po sprawdzeniu splotu i składu surowcowego będziemy wiedzieli czego oczekiwać po zakupionej pościeli z płótna lub z satyny.

Product added to wishlist
Product added to compare.

TA STRONA KORZYSTA Z CIASTECZEK, ABY LEPIEJ ŚWIADCZYĆ USŁUGI. DALSZE KORZYSTANIE ZE STRONY OZNACZA, ŻE ZGADZASZ SIĘ NA ICH UŻYCIE.