Większość z nas spotkała się ze zjawiskiem kurczenia się wyrobów włókienniczych w trakcie ich użytkowania i prania. Kupiliśmy komplet pościel z bawełny i po pewnym czasie wyrób zmienił swoje wymiary, nieraz do tego stopnia się skurczył, że poszewka przestała pasować na poduszkę a poszwa jest za mała na kołdrę. Dzisiaj przedstawię kilka informacji, które pomogą zrozumieć proces kurczenia się bawełnianych tkanin i czego oczekiwać od tkanin sanforyzowanych.
Przyczyny kurczenie się tkanin można podzielić na dwie grupy:
1. Przyczyny zewnętrzne, mechaniczne powstające w procesie produkcji tkanin, jak nadmierne rozciąganie włókien, przędzy i tkanin w całym cyklu produkcji pościelowych tkanin bawełnianych lub wiskozowych
2. Przyczyny wynikające z właściwości włókien bawełny i wiskozy. Przyczyny te są ściśle związane ze zdolnością włókien do chłonięcia wody i ich pęcznieniem. Pęcznienie powoduje wzrost objętości włókien a to z kolei wywołuje ich kurczenie się.
Bawełna zwiększa swoją objętość o 116% a włókna wiskozowe (np. bambusowe) o 160%.
Wizualnie można to tak przedstawić:
W tkaninie nitki wątku i osnowy przedstawiają linię falistą. Przy pęcznieniu w wodzie objętość nitek wzrasta kosztem ich długości. Suszenie poszwy czy poszewki z bawełny zwiększa jeszcze kurczliwość i utrwala zmniejszony wymiar. Dlatego to tkaniny wiskozowe, np. bambusowe kurczą się znacznie bardziej niż z bawełny czy z lnu.
Kurczliwość tkanin bawełnianych z powodu ich pęcznienia jest stosunkowo niewielka i nie przekracza 2% podczas gdy wyroby z wiskozy kurczą się ok. 10 %.
Prawdziwym problemem jest kurczliwość powstała na etapie produkcji tkanin. Producenci w wyniku zaniedbania lub celowych działań naciągają powstającą tkaninę uzyskując przy jej nawijaniu na rolki więcej metrów bieżących niż zakładają normy. Tkanina jest naciągnięta jak guma i w trakcie użytkowania oczywiście będzie wracała do swoich naturalnych rozmiarów. Kurczliwość w wyniku takich niedozwolonych praktyk może sięgać nawet do 20 % kiedy „naturalna” kurczliwość technologiczna wynosi ok. 6%.
Co te liczby oznaczają dla konsumenta np. w przypadku zakupu pościeli bawełnianej 220x200 cm?
Wariant 1 – pościel bawełniana została wyprodukowana przez uczciwego producenta.
Tak mogą zmienić się wymiary poszwy w wyniku jej użytkowania:
220 cm – 2% (naturalny skurcz bawełny) – 6%(naturalny skurcz technologiczny) = 202,5 cm
200 cm – 2% (naturalny skurcz bawełny) – 6%(naturalny skurcz technologiczny) = 184,5 cm
Wariant 2 - pościel bawełniana została wyprodukowana przez producenta, który nie przestrzega norm produkcyjnych.
220 cm – 2% (naturalny skurcz bawełny) – 15% (skurcz technologiczny) = 182,5 cm
200 cm – 2% (naturalny skurcz bawełny) – 15% (skurcz technologiczny) = 166 cm
ak widać, przy nieudanym zakupie nasz komplet pościeli bawełnianej 220x200 już po pierwszym praniu może nie nadawać się do dalszego użytkowania.
Jak zminimalizować ryzyko nieprzewidzianej kurczliwości pościeli? Na jaką informację zwrócić uwagę przy zakupie?
Sanforyzacja!
Pościel bawełniana, płócienna lub satynowa wyprodukowana z tkaniny sanforyzowanej, czyli takiej, która została poddana procesowi sanforyzacji będzie się kurczyła tylko 2-3%!
Przy zakupie sprawdzajmy czy tkanina, z której zrobiono naszą pościel była poddana sanforyzacji.
W następnym wpisie przekażę na czym polega proces sanforyzacji i merceryzacji. W wyniku tych procesów tkaniny bawełniane poprawiają swoje właściwości a pościele bawełniane z nich powstałe będą źródłem naszej satysfakcji z ich użytkowania.
2 luty 2021.