Płótno, satyna w paski czyli adamaszek

Tkanina to materiał składający się z krzyżujących się ze sobą w różnych konfiguracjach nitek. Krzyżowania te nazywamy splotami tkanin, a nitki (przędza) w zależności od tego czy są poziomymi – wątkiem oraz pionowymi – osnową. Na maszynie tkackiej nawleka się nitki pionowe, które tworzą osnowę, a następnie w zależności od wybranego splotu maszyna przeplata nitki wątku tworząc tkaninę.

Płótno, czyli splot płócienny  

Splot płócienny jest najbardziej rozpowszechnionym splotem tkackim. Gdy jedna nitka wątku (nitka pozioma) przypada na jedna nitkę osnowy (nitka pionowa) to oznaczamy go symbolem 1/1. Splot płócienny jest splotem prostym, bo ilość nitek wątku wiąże taką samą ilość nitek w osnowie. Ten rodzaj splotu płóciennego najczęściej występuje w pościelach dla dzieci i dorosłych. Większość poszewek i poszew mają splot płócienny prosty 1/1.

Jeżeli 2 nitki wątku w splocie płóciennym będą przypadały na 2 nitki osnowy, to oznaczymy go 2/2.Taki splot zwyczajowo jest nazywany Panama. Powstała tkanina jest bardzo wytrzymała i stosowana do produkcji np. odzieży i ścierek.  

Tkaniny płócienne są bardzo rozpowszechnione, bo są trwałe i uniwersalne. 

Jeżeli użyjemy do ich produkcji nitek, czyli przędzy z bawełny to otrzymamy płótno bawełniane, jeżeli składnikiem przędzy będzie poliester to otrzymamy płótno poliestrowe, a jeśli przędza jest lniana, to otrzymamy płótno lniane.

Do produkcji płóciennej pościeli z bawełny można użyć bardzo cienkich i delikatnych nitek, wtedy wyrób również będzie delikatny i przyjemny w dotyku. 

splot 1 x 1

Splot płócienny  1/ 1

splot płótno 2

Splot płócienny  2 / 2

Satyna

Satyna to również rodzaj splotu, czyli sposobu w jaki przeplatają się wzajemnie nitki wątku i osnowy.

Splot satynowy został stworzony, aby tkaniny, np. z bawełny przypominały swoim wyglądem tkaniny jedwabne. Podobnie, jak w przypadku tkanin płóciennych, satynę możemy wyprodukować z różnych składnikowo przędz. Satyna w paski nazywana jest adamaszkiem.

Splot satynowy powoduje, że tkanina jest bardzo miękka, „przelewająca się”. Swoim chwytem przypomina jedwab. Sprawia wrażenie chłodniejszej niż otoczenie. 

Najbardziej odpowiednim surowcem do produkcji tkanin z przeznaczeniem na pościel hotelową jest bawełna i bawełna w mieszance z poliestrem.

Bawełna zapewnia odpowiednie parametry cieplne i sprawia, że pościel” oddycha”. Wyroby ze 100% bawełny wymagają długiego prania i kurczą się w praniu.

Możemy spotkać również pościel o splocie satynowym, ale wykonaną z mieszanki bawełny z poliestrem.  Nitka poliestrowa ma znacznie większą wytrzymałość od bawełnianej, mniej się kurczy w praniu i szybciej schnie. Łącząc w tkaninie bawełnę z poliestrem w odpowiednich proporcjach, otrzymamy tkaniny mieszankowe. 

Aktualnie pościel hotelowa głównie wykonywana jest z tkanin mieszankowych. Poszwy i poszewki są trwałe, łatwo się piorą i szybko schną. 

- Bawełna jest naturalna.

- Poliester, mikrofibra to wyroby syntetyczne.

- Jeżeli spotykamy się z nazwą: tkanina płócienna, to jeszcze nie oznacza, że jest ona bawełniana i naturalna. Równie dobrze może być zrobiona z poliestru lub wiskozy, ale za pomocą splotu płóciennego.

- Satyna to nazwa splotu, ale tylko tego 4/1. Trzeba sprawdzić skład wyrobu: bawełna czy poliester. 

- Dopiero po sprawdzeniu splotu i składu surowcowego będziemy wiedzieli czego oczekiwać po zakupionej pościeli z płótna lub z satyny.

Splot satynowy

Splot satynowy 4 / 1

adamaszek

Splot satynowy w paski - adamaszek

Product added to wishlist
Product added to compare.

TA STRONA KORZYSTA Z CIASTECZEK, ABY LEPIEJ ŚWIADCZYĆ USŁUGI. DALSZE KORZYSTANIE ZE STRONY OZNACZA, ŻE ZGADZASZ SIĘ NA ICH UŻYCIE.