Satyna to również rodzaj splotu, czyli sposobu w jaki przeplatają się wzajemnie nitki wątku i osnowy.
Splot satynowy został stworzony, aby tkaniny, np. z bawełny przypominały swoim wyglądem tkaniny jedwabne. Podobnie, jak w przypadku tkanin płóciennych, satynę możemy wyprodukować z różnych składnikowo przędz. Satyna w paski nazywana jest adamaszkiem.
Splot satynowy powoduje, że tkanina jest bardzo miękka, „przelewająca się”. Swoim chwytem przypomina jedwab. Sprawia wrażenie chłodniejszej niż otoczenie.
Najbardziej odpowiednim surowcem do produkcji tkanin z przeznaczeniem na pościel hotelową jest bawełna i bawełna w mieszance z poliestrem.
Bawełna zapewnia odpowiednie parametry cieplne i sprawia, że pościel” oddycha”. Wyroby ze 100% bawełny wymagają długiego prania i kurczą się w praniu.
Możemy spotkać również pościel o splocie satynowym, ale wykonaną z mieszanki bawełny z poliestrem. Nitka poliestrowa ma znacznie większą wytrzymałość od bawełnianej, mniej się kurczy w praniu i szybciej schnie. Łącząc w tkaninie bawełnę z poliestrem w odpowiednich proporcjach, otrzymamy tkaniny mieszankowe.
Aktualnie pościel hotelowa głównie wykonywana jest z tkanin mieszankowych. Poszwy i poszewki są trwałe, łatwo się piorą i szybko schną.
- Bawełna jest naturalna.
- Poliester, mikrofibra to wyroby syntetyczne.
- Jeżeli spotykamy się z nazwą: tkanina płócienna, to jeszcze nie oznacza, że jest ona bawełniana i naturalna. Równie dobrze może być zrobiona z poliestru lub wiskozy, ale za pomocą splotu płóciennego.
- Satyna to nazwa splotu, ale tylko tego 4/1. Trzeba sprawdzić skład wyrobu: bawełna czy poliester.
- Dopiero po sprawdzeniu splotu i składu surowcowego będziemy wiedzieli czego oczekiwać po zakupionej pościeli z płótna lub z satyny.