Poszwy, poszewki, prześcieradła hotelowe. Trwałość, komfort i niskie koszty konserwacji? Tak, to jest możliwe.

          

Decydując się na zakup pościeli hotelowej chcemy przede wszystkim zapewnić gościom komfort wypoczynku ale zakupu chcemy dokonać w sposób rozsądny, tak aby później uniknąć zbędnych kosztów i rozczarowań.

Po zakupie pojawiają się nowe wydatki związane z konserwacją wyrobów a pranie pościeli hotelowej, którego nie unikniemy, kosztuje niestety coraz więcej. Co mieć na uwadze przy zakupie, aby ograniczyć koszty użytkowania bez pogorszenia jakości, trwałości i komfortu? Dzisiaj o gramaturze.

Gramatura. Jak już pisałem wcześniej gramatura - to ciężar 1 m2 tkaniny wyrażony w gramach. 

Dawniej uważano, że im gramatura większa tym tkanina będzie mocniejsza.

Wynikało to z ograniczeń technologicznych- nie można było zrobić nitki ( przędzy z której powstanie tkanina ) o jednorodnej grubości na całej jej długości. Występowały lokalne zgrubienia i pocienienia. Aby zagwarantować odpowiednią wytrzymałość, decydowano produkować grubszą niż potrzeba nić (przędzę). W rezultacie, do produkcji pościeli hotelowej używano tkaniny o gramaturze co najmniej 160 g/m2.

Cena pościeli zależy między innymi od ilości użytego surowca do jej wyprodukowania. 

Im gramatura tkaniny wyższa tym więcej potrzeba wody i środków chemicznych do jej wyprodukowania. Cięższa tkanina generuje w produkcji również więcej energii. 

Wraz ze wzrostem gramatury tkaniny, z której produkowana jest pościel hotelowa: poszewki, poszwy, prześcieradła, zmniejsza się jej wytrzymałość w czasie prania. Na cięższy wyrób działają większe siły tarcia i taka pościel szybciej się przeciera i niszczy.

Cena prania i suszenia pościeli również rośnie wraz ze wzrostem jej gramatury.

Bardzo ważny jest też komfort pracy zespołu housekeeping-u. Wymiana pościeli, transport i jej przenoszenie staje się łatwiejszym gdy pościele są lżejsze. 

        Dzisiejsze technologie, pozwalają już na szczęście, otrzymać nić bardzo cienką, jednorodną i jednocześnie odpowiednio wytrzymałą. To pozwala na produkcję trwałych i wytrzymałych pościeli hotelowych z tkanin o gramaturach 120-140 gm2.

Zalety w porównaniu do pościeli z tkanin 160g/m2

- Niższa cena zakupu

- Tańsze pranie

- Szybsze pranie i suszenie

- Mniej kilogramów do noszenia i transportowania

- Mniej miejsca do składowania

- Większy komfort użytkowania

- Dłuższy okres użytkowania. Na lżejszą pościel działają w praniu mniejsze siły tarcia. Pościel wytrzyma więcej cykli prania. 

W następnych wpisach nadal będę omawiał pościel hotelową. 

Spróbuję, omówić inne ważne parametry, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie poszew, poszewek i prześcieradeł hotelowych

Product added to wishlist
Product added to compare.

TA STRONA KORZYSTA Z CIASTECZEK, ABY LEPIEJ ŚWIADCZYĆ USŁUGI. DALSZE KORZYSTANIE ZE STRONY OZNACZA, ŻE ZGADZASZ SIĘ NA ICH UŻYCIE.