Sanforyzacja i merceryzacja tkanin hotelowych

Nie ma idealnych tkanin pościelowych. Nawet pościele z bawełny, mimo swoich wspaniałych walorów użytkowych takich jak np. bardzo dobra chłonność wilgoci, mają tendencję do kurczenia się i gniecenia. Jak informowałem w poprzednim wpisie, właśnie m.in. z wysokiej higroskopijności wynika kurczliwość bawełny. Głównym powodem kurczliwości jest jednak sam proces produkcyjny tkanin bawełnianych. W trakcie użytkowania prześcieradeł , poszew i poszewek bawełnianych powierzchnia tkaniny staje się matowa i zmechacona. Pojedyncze włókienka oddzielają się od nitki  tworząc efekt zmechacenia.

Jak uszlachetnić tkaninę z której powstanie pościel bawełniana.

Sanforyzacja

Kurczliwość spowodowaną rozciąganiem w procesach produkcyjnych usuwa się za pomocą metod fizyko-mechanicznych. Zanim tkanina trafi do szwalni poddana jest procesom wykurczania. Pościel bawełniana uszyta z takiej tkaniny już się nie będzie kurczyć lub kurczyć się będzie w stopniu minimalnym.

Jednym ze sposobów to proces sanforyzacji. Tkanina poddawana jest wielokrotnemu rozciąganiu i kurczeniu w wysokiej temperaturze przy udziale pary wodnej w urządzeniu nazywanym sanforyzarką. Możemy dzięki temu procesowi osiągnąć ostateczną kurczliwość tkanin bawełnianych nie przekraczającą 1 %.

Merceryzacja

To proces chemiczny. Angielski naukowiec w 19 wieku zauważył, że w bawełnie poddanej działaniu stężonej zasady sodowej zachodzą następujące zmiany: 

- wygładzenie powierzchni

- powstanie połysku

- zwiększenie chłonności

- zwiększenie trwałości barwienia

- wzrost elastyczności

- zwiększenie mechanicznej wytrzymałości włókna

- zmniejszenie gniotliwości

Istnieją jeszcze inne metody za pomocą, których możemy zmieniać właściwości tkanin. Służą do tego różnego rodzaju "kąpiele" z zawartymi w nich preparatami. Noszą one nazwę apretur. Poniżej kilka z nich:

Apretura 

- wodoodporna

- przeciwgniotliwa

- antyelektrostatyczna

- przeciwkurczliwa

- bakteriobójcza

Apretury dodają tkaniną cech, których  wcześniej nie miały a ze względu na ich przeznaczenie są wymagane. W przypadku omawianych tkanin z przeznaczeniem na pościele bawełniane domowe mają one marginalne znaczenie.

Wnioski 

Jeżeli wiemy, że tkanina, z której powstała pościel była sanforyzowana, to nie powinna się kurczyć więcej niż 3%.

Tkaniny po procesie merceryzacji dają gwarancję, że pościel z takiej bawełny: 

- długo zachowa kolory

- będzie miała charakterystyczny jedwabisty wygląd

- będzie mało podatna na gniecenie się

- ograniczony będzie efekt zmechacenia

- Ze wzglądu na większą wytrzymałość będziemy cieszyć się nią znacznie dłużej bez pogorszenia komfortu.

Przy wyborze pościeli hotelowej bawełnianej satynowej, płóciennej czy z adamaszku zdecydowanie wybierajmy te po procesach merceryzacji. Połączenie satynowego splotu i połysku sprawi, że pościel będzie wyglądała jak jedwabna a kolory na długo zachowają swoją świeżość i nasycenie.

Product added to wishlist
Product added to compare.

TA STRONA KORZYSTA Z CIASTECZEK, ABY LEPIEJ ŚWIADCZYĆ USŁUGI. DALSZE KORZYSTANIE ZE STRONY OZNACZA, ŻE ZGADZASZ SIĘ NA ICH UŻYCIE.