Ręczniki hotelowe białe i kolorowe, pościel. Pranie- wnioski

Barwienie nadaje tkaninie, lub wyrobowi włókienniczemu odpowiedni, założony przez producenta kolor. Proces przebiega w specjalnych kąpielach barwiących. Po barwieniu tkanina uzyskuje jednolitą barwę na całej swojej powierzchni.

Drukowanie, to proces za pomocą, którego możemy nanosić na tkaninę, lub wyrób włókienniczy jedno, lub wielokolorowy określony rysunek, fotografię, lub inny element graficzny.

Bez względu na rodzaj wykończenia osiągnięty efekt musi być trwały a kolor musi mieć odpowiednią odporność na zmianę barwy w trakcie prania w odpowiedniej temperaturze, przy tarciu na mokro i na sucho. Regulują to odpowiednie normy.                                  Pranie służy nie tylko usunięciu zabrudzeń. Jedną z ważnych funkcji powinna być dezynfekcja. Aby była skuteczna trzeba ustawić temperaturę prania na minimum 60 st. C. Niestety, dzisiaj większość producentów tego nam nie zapewnia bo pomija ważne procesy wykończalnicze i lub używa znacznie zubożonych w składniki kąpiele barwiące i farby drukarskie. Utrwalanie barwy czy druku powinno zachodzić w wysokich temperaturach ale to generuje koszty. Aby te koszty zmniejszyć, producenci obniżają temperaturę utrwalania. Zmniejszają też ilość środków w kąpielach i farbach odpowiadających za trwałość wybarwień. Użyte pigmenty są marnej jakości. W skrajnych przypadkach procesy utrwalania są po prostu ominięte. 

Wnioski:

1. Wyroby pościelowe i ręczniki opatrzone przepisem prania w temp. do 40 st. C. powinny budzić nasze podejrzenie.

2. Przed użyciem możemy białą zwilżoną szmatką potrzeć nasz kolorowy nabytek . Jeżeli biała szmatka nie zabarwi się to jest duże szansa, że trwałości kolorów są satysfakcjonujące. W przeciwnym wypadku radzę zwrócić wyrób do sprzedającego.

3. Radzę przed zakupem skontaktować się ze sprzedawcą i zasięgnąć jego opinii. Często na etykietach zaniżane są temperatury prania by uniknąć każdej reklamacji a w rzeczywistości wyrób można prać w temperaturach wyższych bez obaw o utratę koloru.

4. Wyroby drukowane warto przed użyciem przeprasować w temp. ok 110 st. C. Jeżeli producent "ominął " utrwalanie to prasowanie przez 1 min. właśnie ten proces spowoduje (po prasowaniu można przeprowadzić próbę z p.2 ). Gorzej jeżeli do farby drukarskiej nie dodano środka wiążącego i po prostu nie ma czym utrwalać. Wtedy przy każdym praniu naszej np. Myszki Mickey z poszewki będzie coraz to mniej.

5. Bardzo często producenci dobrze utrwalą kolor ale skrócą lub pominą proces płukania tkaniny po barwieniu. Wyrób ma wtedy charakterystyczny zapach octu a na powierzchni tkaniny znajduje sie nadmiar barwnika, który przy pierwszym użyciu może zafarbować nam pidżamę lub prześcieradło i zaszkodzić skórze i układowi oddechowemu. Aby tego uniknąć wystarczy wtedy, przed pierwszym użyciem, wyprać zakupioną pościel w pralce stosując najkrótszy program i temperaturę do 40 st. C.

Product added to wishlist
Product added to compare.

TA STRONA KORZYSTA Z CIASTECZEK, ABY LEPIEJ ŚWIADCZYĆ USŁUGI. DALSZE KORZYSTANIE ZE STRONY OZNACZA, ŻE ZGADZASZ SIĘ NA ICH UŻYCIE.